COVID napló – avagy ez történt, miután pozitív lett a tesztem

Amikor az ügyelet végére hajnalban belázasodtam, már éreztem, hogy COVID-os leszek. Aztán három nap nagyon durva gyengeség következett, aztán folyamatosan jöttek a típusos tünetek, nagyjából egymást váltva. Most már egész jól vagyok, a tünetek teljes elmúlását várom. Közben pedig megírom a COVID napló bejegyzést, hogy leírjam, milyen volt és hogy kezeltem magam.

COVID napló

COVID napló

Egy másik cikkben már részletesen leírtam, hogy mi a teendő COVID fertőzés esetén otthon. Azért vagyok ennyire képben, mert én is elkaptam a vírust és több mint két hete itthon vagyok és gyógyulok. Az előző poszt 11 teendőt tartalmazott, ez pedig egy személyesebb bejegyzés, egyfajta COVID napló arról, hogy milyen volt ez belülről.

Az ügyelet végén kezdődött

Október 22-én, csütörtökön éjfél körül véget értek az ügyeleti teendők. Kijöttünk a műtőből, az osztályon mindenki rendben volt, úgyhogy elmentem lepihenni. Már akkor gyengének éreztem magam, de ez egy ügyelet estéjén egyáltalán nem meglepő. A biztonság kedvéért lázat is mértem, de lázam akkor még nem volt. Tartottam tőle, hogy talán a védőruházat ellenére a COVID-osztályon, talán az utcán valakitől, vagy ki tudja, hol, elkaptam a koronavírust.

Aztán október 23-án reggel 6-kor hidegrázásra és gyengeségre ébredtem. Az ápolóktól és betegektől távolságot tartva, maszkban elvettem egy lázmérőt és megmértem a 38,0 °C-os lázamat. Azonnal értesítettem az ügyeletvezetőt és minden ügyeletes társamat, hogy innen kezdve tartsunk távolságot egymástól és legyünk óvatosak. Éppen a klinika járványügyi felelőse is ügyeletes volt. Hazaküldtek, de úgy, hogy előtte még leveszik a COVID-tesztet. Szerencsére reggel sem volt olyan ügyeleti teendő, amit nélkülem ne tudtak volna megoldani.

Fél hét körül két nagy pohár vízzel és egy tabletta metamizollal a szervezetemben hazaindultam biciklin. A máskor 45 perces utat másfél óra alatt sikerült megtennem úgy, hogy az emelkedőkön le kellett szállnom. Bár fáradt voltam, tartottam tőle, hogy néhány hétig ezek az utolsó percek, amikor a szabadban lehetek. Úgyhogy igyekeztem kiélvezni minden pillanatot a napsütéses őszi reggeli, hosszúhétvégére kiürült Budapesten. Sajnos igazam is lett. Másnapra kiderült, hogy a COVID PCR tesztem pozitív.

Sorban jöttek a tünetek

Az első három nap volt a legrosszabb. Folyamatosan lázas voltam és minden erőm elhagyott. Három napig gyakorlatilag folyamatosan aludtam, amit csak rövid időre tudtam megszakítani eleinte 500 mg, majd 1000 mg metamizollal. Bevehettem volna paracetamolt is, de az éppen nem volt otthon, gyógyszertárba meg nem tudtunk kimenni.

A gyógyszertől mindig lejjebb ment a lázam, akkor voltam mindig egy rövid időre aktív. Tudtam egy kicsit enni és inni, kimenni a mosdóra meg lezuhanyozni. És az ilyen jobb periódusokban tudtam értesíteni mindenkit, akivel az elmúlt öt napban találkoztam. A tünetek előtt 48 órával kezdődik a fertőzés, de én inkább biztosra mentem az öt nappal. Szerintem ez így természetes. Ha már sajnos elkaptam a fertőzést (nem tudom, hol), úgy éreztem, ennyit meg kell tennem azokért, akik hasonló cipőben járhatnak, mint én. Más tünetem egyébként a gyengeségen és lázon kívül semmi sem volt.

Egészen a negyedik napig, akkor kezdődött a borzasztó torokfájásom. Vettem be rá szájban olvadó torokfertőtlenítő és fájdalomcsillapító tablettát, sós vízzel gargarizáltam, mézes teát ittam és fagyit ettem. Hol ez, hol az segített, mindenesetre két nap alatt ezen is túl voltam. Sőt, az ötödik napra a lázam is lement (és már csak egyszer ijesztett meg rá két napra, de az is gyorsan elmúlt).

Érdekes módon a köhögés nálam csak ekkor kezdődött. Tipikus, száraz köhögésem volt. Ritkán kevés fehér habos köpetem jelentkezett. Elnézést a részletekért, de úgy érzem, ez fontos dolog. Bakteriális fertőzésnél ugyanis a köpet inkább sűrű, sárga vagy zöldes, az én esetem tehát ennek éppen az ellentéte volt, tipikusan. Ugyanígy az orrfolyásom is. Gyógyszert köhögésre nem vettem be, mert annyira erős sohasem volt, hogy szükség legyen rá.

Vitamint viszont szedtem. Még a tüneteim előtt kezdtem el 2000 NE D-vitamint és 500 mg C-vitamint szedni megelőzésképpen. Megelőzni ugye nem tudta a COVID-ot, de hiszek benne, hogy a tüneteimet csökkentette. Soha nem tudjuk meg, mi lett volna, ha nem szedem. Később tudtam meg, hogy multivitamin- és nyomelemkészítmények szedése is javasolt, de ezt én már nem kezdtem el. Úgy gondoltam, hogy a köhögés fokozatos javulásával hamar véget is ér számomra a betegség.

Tévedtem. A szaglásomat ugyanis csak ezután vesztettem el. A tünetek kezdete után több mint egy héttel egy reggel arra ébredtem, hogy semmilyen szagot nem érzek. Nagyon fura érzés. Szoktunk is vaktesztet csinálni itthon, ami nagyon vicces. Mert a fahéjat borsnak tippeltem, a dezodort meg kávénak. Mivel semmilyen szagot nem érzek, a csomagolás zörgése alapján próbáltam tippelni, sikertelenül. Ez a tünet és egy kis köhögés még most, bő két héttel a tünetek megjelenése után is fennáll nálam.

Itthon vagyunk

A vaktesztet a feleségemmel csináltuk, aki szintén itt van velem. Neki két nappal előttem zajlott hőemelkedése és gyengesége. Onnan kezdve ő is teljesen izolálta magát, nem találkozott senkivel. Csak velem, és nagyon sokat segített, amikor gyenge voltam. De azért igyekeztünk egymástól is távolságot tartani. Amikor erősek voltak a tünetek, külön aludtunk és napközben is csak akkor érintkeztünk, amikor elkerülhetetlen volt. Nekem meggyőződésem, hogy rajta is átment a COVID az elején, de a közbeeső hosszúhétvége és valószínűleg a rendszer túlterheltsége miatt csak bő egy héttel a tünetei kezdete után ért ki hozzá a tesztelés. A kiérkező mentőszolgálat már csak a gyógyulás beálltát tudta megállapítani, a tesztje negatív lett.

Hatóság nem keresett minket.

Hamarosan jobb lesz

Úgyhogy itt tartok most. Jelentkezett nálam a három leggyakoribb tünet: a láz, gyengeség és száraz köhögés, valamint a leginkább jellegzetes tünet, a szaglásvesztés is. A kevésbé gyakoriak közül pedig utolért a torokfájás és a nátha. Érdekes módon nálam ezek nagyjából felváltva jöttek. Hasmenés, kötőhártya-gyulladás, bőrkiütés, fejfájás nálam nem volt, és a súlyosabb lefolyást is megúsztam. A tünetes szüleim és barátaim beszámolói alapján tényleg nagyon változatos lehet a betegség, pont mint ahogy a kutatások is igazolják. A tünetek nagyon egyéniek lehetnek, hol ezzel, hol azzal kezdődnek, aztán teljesen változatosan folytatódnak. Úgyhogy mindenki figyelje magán ugyanúgy a típusos jeleket, mint a kevésbé gyakoriakat.

A sok jókívánságot és segítséget innen is köszönöm mindenkinek. A betegeknek pedig gyógyulást kívánok!

“COVID napló – avagy ez történt, miután pozitív lett a tesztem” bejegyzéshez 17 hozzászólás

  1. Jó olvasni, hogy gyógyulsz, és köszönet a 11 tanácsért is, nagyon hasznos mindkét posztod!

  2. Nagyon tetszik az írás, várom a folytatást. Arra lennék kíváncsi, hogy szerinted mennyi lehet a lappangási időszak. És mi a véleményed egy fertőzöttel való kontakt (kollega, tehát több időt töltesz el vele egy légtérben) után hány nap az ideális karantén. Miért lehet az, hogy családtagok nen kapják el egymástól?
    Válaszodat előre is köszönöm, gyors felépülést kívánok!

    1. A lappangási idő legkevesebb 1, legfeljebb 14 nap, de jellemzően 5-6 nap. A 14 nap karantén tehát biztosan elég.
      A vírus terjedését intenzíven kutatják. Hogy pontosan mi okozza az aszimmetrikus terjedést (egy rendezvényen tömegesen megbetegszenek, máskor meg családtagok sem kapják el egymástól), azt biztosan nem tudjuk.

      1. Akkor lehet a felülfertőződès az ok? Több ember egy helyen, több kontakt személy. Elképzelhetőnek tartod, hogy valaki mondjuk kevés tüntettel rendelkezik (például nem lázas) és simán elbír járni a munkahelyére, vagy úgy gondolod ezt nem lehet összetéveszteni egy megfázással vagy bármi mással. És a tünetmentes meddig lehet „beteg” , hordozó. Válaszodat köszönöm és további jobbulást kívánok!

        1. A leginkább jellegzetes tünet, a teljes szaglásvesztés hiányában simán össze lehet téveszteni más vírusos betegséggel, főleg enyhe lefolyás esetén. Tünetmentes hordozóknak 10 nap elkülönítést írnak elő, ennyi alatt típusosan megszűnik a hordozás.

  3. Tetszett a blog a vírussal kapcsolatban. Nekem is orvostanhallgató a fiam (elsős), sok biztatót mesél a hallgatókról. A blog azon ritka írások egyikét hozta, ami útmutatást ad, ha már elkapta valaki fertőzést. Itt szeretnék kérni egy újabb részt a következő kérdésekről.
    Enyhe és középsúlyos tüntetek – Kilátások a jövőre nézve, szövődmények veszélye
    Milyen ütemű felépülés várható?
    Hogyan építhető vissza a szervezet.
    Mit érdemes megvizsgáltatni a gyógyulás után? Beszélnek tüdőhegesedésről.
    Köszönöm, ha segít, a háziorvos teljesen magamra hagyott a felépüléssel.
    Üdvözlettel: Trauttwein Éva

  4. Nagyon tetszett az írás és hasznosnak is találom!
    Nálam is október 22.én kezdődött😯szerencsére lázam és szag-íz elvesztésem nem volt. Viszont ízületi fájdalom,gyengeség,fáradtság,hideg verejtékezéssel kezdődött. Majd később lett fejfájás,rohamokbam száraz köhögés és fulladás,fáradtság.És ez váltakozott naponta. Most már csak a fáradtság és végtag csengeség maradt. Sokszor úgy remegek mint a parkinzonkoros lennék.Hozzá teszem nem teszteltek,kérésemre se. Minek ,alapon.

    1. Érdekes, a remegést második alkalommal hallom tünetként. További jobbulást kívánok!

      1. Kedves Doktor úr!
        Remegés nálam is volt, van, több nap teljes erőnlét után
        egyszer csak fél nap bizonytalan gyengeség, gyorsabb szívritmus, izomremegés, mint hidegben.
        Gondoltam, megosztom Önnel.
        Nekem okt. 17én kezdődött, egy hétre rá jött a pozitív teszt. Enyhe-közepes három napi tünet, kis köhögés, kis láz, kis fejfájás. Aztán szaglásvesztés, orrdugulás. Ennyi, utána pedig az előbb említett remegés.
        Mivel epilepsziám van, (gyógyszer mellett tünetmentes eddig, 14 éve)megijedtem, hogy az idegrendszeremet hogyan érinti a fertőzés. Tud valamilyen információt megosztani, esetleges kutatásokról, tapasztalatokról, ellenőrző vizsgálati lehetőségekről stb…
        Köszönöm válaszát előre is!
        Üdv

        1. Sajnos nem ismerek ilyen fajta összefüggést vagy erről szóló kutatást. Nyilvánvaló, mindenkire ható erős összefüggés az idegrendszerrel eddig nem derült ki.

  5. Igazán hiánypótló blog, köszönjük!

    Nekem is tegnap – kb. 6 nappal a tünetek megjelenése után ment el a szaglásom. A fent leírtakhoz hasonlóak voltak a tünetek, de enyhébbek.
    Csak holnap reggelre hívtak be PCR tesztre. Kíváncsi leszek, hogy szaglás nélkül gyógyultnak nyilváníthatom-e magam, ha az eredmény negatív lesz?

    1. Nemzetközi ajánlások szerint csak a szaglásvesztés miatt nem indokolt az elkülönítés. Különösen negatív teszttel. A szaglásvesztés tartósan is fennmaradhat.

  6. Igen, tényleg hasznos az írás, mert a megelőzéssel, meg a veszélyekre való felhívással tényleg viszonylag sok írás foglalkozik, viszont, azzal, hogy ha az ember elkapta a fertőzést és -jó esetben- otthon vészeli át, akkor mi is a teendő azzal kevés. Én múlt hét végén érzéskeltem az első tüneteket és a szombati teszt be is igazolta a félelmemet. Nálam nem volt láz, viszont száraz köhögés, izületi és izom fájdalom, gyengeség, erős torokfájás és egy furcsa, nem jól meghatározható diszkomfort érzés a hátamban felső részén. Tegnap beszereztem egy véroxigén szint mérőt, így igyekszem figyelni, hogy azon a fronton van-e valami változás. Az érzékelt tüneteken kívűl a legrosszabb a bizonytalanság, hogy nincs egy jól kiszámítható íve a betegség lefolyásának, illetve az, hogy az ember, orvosi támogatás szempontjából eléggé magára van hagyva ebben a helyzetben. Nem „örültem”, mikor azt olvastam, hogy a betegség kezdete után jó pár nappal vagy akár héttel még újabb tünetek alakulhatnak ki. A túlterheltség miatt persze részben érthető, de az a feltételezésem, hogy a bizonyos tünetek alapján időben előbb lehetne detektálni problémákat, akkor talán könnyebb lehet a kezelésük. Nem tudom, hogy létezik-e olyan ellátási forma, lehetőség, ahol éppen aktív covid19 beteg meg tudja magát vizsgáltatni, nem extrém súlyos tünetek esetén is?

    1. A sürgősségi osztályok például továbbra is fogadnak minden beteget. De a túlterhetség miatt enyhe tünetekkel fel kell készülni a sok órás várakozásra.

  7. Kedves Dávid!
    Nálam viszonylag enyhe lefolyású volt a folyamat. Egyik este 37,6C, másnap egész nap 38,1C. Ágyban fekve, nagyon fáradtnak éreztem magam, és gyakorlatilag – tőlem szokatlan módon – szinte egész nap aludtam. A láz másnapra elmúl, és nem is tért vissza, a szaglás vesztés a lázas nap utáni 2. nap jelent meg. (nagyon érdekes, hogy a szaglás vesztés előtti napon bizonyos szagokat rendkívül zavarónak éreztem, és szinte csak azokat éreztem: a kertben az avar szaga akkor számomra kimondottan szúrós, szinte ammónia-szerű volt, illetve a szomszéd kertből átszivárgó cigarettafüst volt nagyon intenzív órákon át… de csak az orromban) Egy héttel a láz után csináltattam tesztet, pozitív lett. Mostanra már két hét telt el, bizonyos szagokat és ízeket érzek már halványan, és jelen van egy kis köhögés, enyhén hurutos, és mintha a torkomon lenne vmi kis nyák néha. Kb. a 12. naptól éreztem magam végre a réginek, addig azért gyengébb, fáradékonyabb voltam. Kérdésem, hogy mennyivel a betegség lefolyása után válik negatívvá az ember? Állítólag még hetekig kimutatja a teszt a vírus-maradékait… mikor érdemes újabb tesztet csináltatni?

    1. Ez egy nagyon jó kérdés. A napokban én is próbáltam utánajárni ennek, és mégsem tudom a pontos választ.
      Most, hogy egyre több esetünk van itthon is, egyre többször tapasztaljuk a tartós teszt-pozitivitást, amely akár heteken át tarthat. Hogy ez együtt jár-e fertőzőképességgel is, azt sem tudjuk biztosan. Az biztos, hogy a betegek a tünetek megjelenésekor, illetve az előtt és után 1-2 nappal a leginkább fertőzőek, onnan kezdve a fertőzőképesség fokozatosan csökken. Valószínűsíthető, hogy a heteken át COVID-pozitív, de tünetmentes emberek egy idő után már nem fertőznek. Két kutatást olvastam ezzel kapcsolatban, a tünetek megjelenésétől számítva az egyik 5, a másik 8 napra tette a fertőzőképesség végét.
      A másik konkrét kérdésre visszatérve: én hetente csináltatnék tesztet. De ezt nem tudományos bizonyítékok alapján, hanem saját benyomás alapján írom. Az egyik végre negatív lesz!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük